Miarka jubilerska – jak wybrać odpowiedni rozmiar pierścionka?
Mało która kobieta, może oprócz prawdziwych maniaczek biżuterii, zna rozmiar noszonych przez siebie pierścionków. Trudno więc tej wiedzy wymagać od mężczyzny, który planuje zakup pierścionka, szczególnie tego najważniejszego – zaręczynowego. Na szczęście istnieje miarka jubilerska. To dzięki niej można szybko i bez żadnych wątpliwości dobrać najlepszy rozmiar biżuterii na palec. Co najważniejsze, otrzymać ją można za darmo w ciągu 24 godzin, jest to więc znakomita opcja last minute.
Rozmiar pierścionka ma znaczenie
Trudno wyobrazić sobie idealne oświadczyny bez idealnego rozmiaru pierścionka. Swoim nieprzemyślanym zakupem można niekiedy wywołać tylko śmiech u wybranki swojego serca. Żeby temu zapobiec, do podjęcia tak ważnej decyzji trzeba się przygotować.
Jeden rozmiar pierścionka to 0,33 mm różnicy w jego średnicy. Wydaje się, że to naprawdę niewiele, ale w tym przypadku ma to kolosalne znaczenie. Pierścionek ledwie wciskany na palec nie będzie na nim długo gościł (to niekomfortowe, a nawet potencjalnie niebezpieczne i zakończyć się może interwencją chirurga – mało która przyszła panna młoda to lubi), natomiast zbyt luźny może się po prostu zgubić, a tym samym narazić mężczyznę na kolejne wydatki zakupu nowego (mało który pan młody zniesie łzy w oczach swojej narzeczonej). Żeby więc nie narażać budżetu weselnego na szwank, lepiej od razu podejść do zakupu metodycznie. Oczywiście kobieta, która po prostu chce sobie kupić piękną biżuterię na palec, ma o wiele łatwiej – zamawia darmową miarkę jubilerską, dokonuje pomiaru i ma pewność, że rozmiar będzie się zgadzał z zamówieniem. Mężczyzna musi się bardziej postarać.
Wybór rozmiaru pierścionka zaręczynowego należy zacząć od obserwacji. Przez kilka dni przyglądaj się, jaki pierścionek twoja dziewczyna nosi najczęściej. Jeżeli nie towarzyszy temu narzekanie na jego luźność ani nie musisz pomagać z mydłem w jego ściąganiu, jest to dobry trop. Można próbować dokonać pomiaru palca kobiety, ale bądźmy szczerzy, operowanie miarką jubilerską w obrębie kobiecej dłoni rzadko kiedy wygląda naturalnie i nie wzbudzi zbyt wielu pytań. Ulubiony pierścionek powinien wystarczyć do doboru ideału zaręczynowego. Chyba że zaręczyny nie są tajemnicą i to sama przyszła żona wybiera pierścionek dla siebie.
Biedny mężczyzna nie może mieć zbyt łatwo, dlatego wprowadzono kolejne utrudnienia. Branża jubilerska korzysta z europejskich, brytyjskich oraz amerykańskich rozmiarów pierścionków. Różnice między nimi są widoczne w tabeli.
Czym jest miarka jubilerska?
Miarka jubilerska to obręcze wykonane z plastiku. Zazwyczaj pierścionki nosi się na serdecznym palcu prawej dłoni. To właśnie tego palca obwód należy zmierzyć. Palec wkłada się do plastikowych obręczy i obserwuje, przez którą z nich przechodzi on z delikatnym oporem. Opór umożliwia swobodne założenie pierścionka, ale przy tym zabezpiecza go przed zsunięciem się. Po wybraniu odpowiedniego kółeczka zobaczysz na nim cztery różne liczby. Ta najwyższa to obwód palca. Pod nią jest liczba mniejsza o 40 – rozmiar rzeczonego pierścionka. W podobny sposób można postąpić z mierzeniem nie palca, ale pierścionka, zachowując przy tym oczywiście iście jubilerską precyzję. Pomiaru na żywym organizmie nie należy wykonywać rano ani wieczorem, wówczas palce mogą być spuchnięte.
Ustalenie rozmiaru pierścionka umożliwi linijka lub suwmiarka. Wystarczy zmierzyć pomiar jego średnicy wewnętrznej. Pomiar musi być naprawdę dokładny – tu każdy milimetr ma znaczenie.
Czynniki wpływające na pomiar
Na rozmiar pierścionka wpływają także takie czynniki jak utrata lub przyrost masy ciała. Co prawda palce nie są pierwszą częścią ciała, która staje się grubsza lub chudnie, ale i to się zdarza. Jeżeli twoja przyszła narzeczona coś podejrzewa i zawczasu katuje się dietą, by idealnie wyglądać w sukni ślubnej, weź na to poprawkę przy wyborze rozmiaru pierścionka.
Innym czynnikiem jest temperatura. W trakcie upałów palce naturalnie puchną i rozmiar stanie się większy. Jest to jednak przejściowe. Obwód palca może się także zmienić wówczas, kiedy partnerka jest w ciąży albo choruje.
Rozmiar pierścionka jest w pewien sposób skorelowany ze wzrostem kobiety, chociaż jest to duże uproszczenie. Kobiety niskie, mające nie więcej niż 165 centymetrów wzrostu, zazwyczaj noszą pierścionki w rozmiarach od 9 do 12. Inaczej jest w przypadku wysokich kobiet powyżej 173 centymetrów, których rozmiar wynosi od 13 do 17 centymetrów. Najpopularniejsze rozmiary to 11 oraz 12. Jednak zawsze należy to sprawdzić, aby nie być rozczarowanym zakupem.