Podstawowe informacje używane w jubilerstwie

Podstawowe informacje używane w jubilerstwie

Rocznice ślubu

Znasz wszystkie nazwy rocznic ślubu? Niektóre potrafią być naprawdę zaskakujące. Jedni celebrują tylko te okrągłe, urządzając wówczas przyjęcie nie tylko dla małżonka, ale również dla rodziny, a inni obchodzą wszystkie takie okazje. Jednocześnie biżuteria jest doskonałym pomysłem na każdą spośród nich.

1. rocznica ślubu - papierowa

2. rocznica ślubu - bawełniana

3. rocznica ślubu - skórzana

4. rocznica ślubu - kwiatowa lub owocowa

5. rocznica ślubu - drewniana

6. rocznica ślubu - cukrowa

7. rocznica ślubu - wełniana

8. rocznica ślubu - spiżowa, brązowa lub blaszana

9. rocznica ślubu - gliniana lub generalska

10. rocznica ślubu - cynowa lub aluminiowa

11. rocznica ślubu - stalowa

12. rocznica ślubu - płócienna, jedwabna lub lniana

13. rocznica ślubu - koronkowa

14. rocznica ślubu - kości słoniowej

15. rocznica ślubu - kryształowa

20. rocznica ślubu - porcelanowa

25. rocznica ślubu - srebrna

30. rocznica ślubu - perłowa

40. rocznica ślubu - rubinowa

45. rocznica ślubu - szafirowa

50. rocznica ślubu – złota, tzw. złote gody

55. rocznica ślubu - szmaragdowa lub platynowa

60. rocznica ślubu - diamentowa

65. rocznica ślubu - żelazna

70. rocznica ślubu - kamienna

75. rocznica ślubu - brylantowa

Tak naprawdę warto obchodzić każdą rocznicę ślubu, bo każda jest miłą okazją do spędzenia czasu razem i wręczenia sobie prezentów. Nietrudno zauważyć, że każda kolejna rocznica ślubu ma bardziej szlachetną nazwę, kojarzącą się z cenniejszymi przedmiotami. Czy autorzy tego podziału w ten sposób chcieli docenić pary, które „wytrzymały” ze sobą przez tyle lat? Być może. Niewątpliwie jednak kolejne nazwy związane z kamieniami szlachetnymi wymyślił amerykański Związek Jubilerów w 1937 roku, podsuwając jednocześnie gotowe pomysły na prezent (co prawda głównie na prezenty dla kobiety).


Najbardziej drogocenne nazwy rocznic ślubu pojawiają się około 60. rocznicy. Taki staż małżeński to już prawdziwe ukoronowanie życia, nic zatem dziwnego, że kojarzy się z twardymi, długowiecznymi materiałami. Wraz z wiekiem małżonków nie dziwi prezent otrzymywany także od dzieci i wnuków, nazwa rocznic może więc być również podpowiedzią pod tym względem. W końcu wyroby jubilerskie to elegancja i trwałość, pasująca także do tak ważnych jubileuszy.

Jakie wyroby jubilerskie wybrać na rocznicę ślubu?

25. rocznica ślubu to rocznica srebrna. Pod tym względem wybór odpowiedniego wyrobu jubilerskiego nie jest trudny. Nie trzeba stawiać na sztampowy pierścionek, chyba że żona właśnie pierścionki lubi najbardziej. Propozycje naszego sklepu jubilerskiego to na przykład:

Jako symbol 30. rocznicy ślubu występuje perła. Wspaniałym dodatkiem do tej okazji jest prosta biżuteria, taka jak:

40. rocznica ślubu jest rubinowa. W przypadku tego kamienia szlachetnego wydaje się, że idealną propozycją jest pierścionek, który doskonale uwypukli cenny kamień. Tym bardziej że rubin jest bardzo elegancki, szlachetny i świetnie koresponduje z dojrzałą kobietą. Propozycje biżuterii na 40 rocznicę ślubu to na przykład:

45. rocznicy ślubu patronuje szafir. To kamień, który poza brylantami ma najwięcej swoich fanek. Pasuje do bogato zdobionej, masywnej biżuterii, idealnej na wyjątkowe okazje:

50. rocznica ślubu dla wielu osób jest tą najważniejszą. Jak ją uhonorować? Ze względu na miano złotej nie będzie to trudne. Do wyboru jest złoto żółte oraz białe, a także ich połączenia:

55. rocznica ślubu jest szmaragdowa. To kolejna okazja, na którą podarować można piękną biżuterię:

60. i 75. rocznica ślubu jest odpowiednio diamentowa i brylantowa. To tak naprawdę dwie nazwy tego samego kamienia szlachetnego. Nic tak bardzo nie kojarzy się z trwałością, jak właśnie diament, dlatego pasują one do tylu lat spędzonych razem i są w zasadzie ukoronowaniem tych chwil. Większość wyrobów jubilerskich znaleźć można z dodatkiem brylantów, dlatego wybór nie jest trudny:

Oczywiście powyższe propozycje wcale nie wyczerpują tematu jubilerskich prezentów na rocznice ślubu. Mało tego, są one jeszcze bardziej uniwersalne, a więc pasują także do rocznic, w których nazwie nie ma bezpośrednio kamienia szlachetnego. Można wówczas na przykład pomyśleć nad opakowaniem biżuterii, na przykład z okazji rocznicy papierowej albo drewnianej, a nawet… wełnianej. Kreatywność zawsze się liczy, tym bardziej, jeżeli jest okazją do budowania unikatowych wspomnień.

close

Lista życzeń