Kamienie szlachetne i minerały

Kamienie szlachetne i minerały

Kamienie szlachetne i minerały

Czy wiesz, że na Ziemi występuje aż 4000 różnych minerałów? Są one odmienne pod względem właściwości, składu chemicznego i struktury. Spośród nich zaledwie kilkadziesiąt wykorzystuje się do tworzenia biżuterii.

Które minerały określa się mianem kamieni szlachetnych?

Już w starożytności zauważono, że niektóre minerały poddane oszlifowaniu zaczynają przejawiać wyjątkowe właściwości, przede wszystkim wspaniale lśnią. Właśnie takie do dziś określa się mianem kamieni szlachetnych.

Cechy je wyróżniające to przede wszystkim niezwykły połysk, który uwydatnia się po wykonaniu profesjonalnego szlifu jubilerskiego. To odbicie światła wpływa na postrzeganie koloru danego kamienia szlachetnego. Dodatkowo kamienie szlachetne w przyrodzie występują bardzo rzadko, a także zwracają uwagę swoją czystością. Należą one do grona najtwardszych materiałów, w czym przewodzi diament.

Kamienie szlachetne od półszlachetnych odróżniają się połyskiem i częstotliwością występowania w przyrodzie. Zróżnicowanie jakościowe wśród minerałów jest jednak bardzo duże.

Kamienie półszlachetne podzielić można pod kilkoma względami. Najczęściej jednak odbywa się to ze względu na ich przejrzystość. Nieprzejrzyste minerały to na przykład kwarc, ametyst, cytryn, agat, czy onyks.

Brylant

Diament jest z pewnością najbardziej rozpoznawalnym kamieniem szlachetnym, najczęściej goszczącym na wyrobach jubilerskich. Nazwa wywodzi się z greckiego słowa adamus, czyli niezniszczalny. To oczywiste odniesienie do niezwykłej twardości tego kamienia. Diament po oszlifowaniu staje się brylantem. Pojawia się chętnie na pierścionkach zaręczynowych jako symbol prawdziwej, czystej oraz wiecznej miłości.

Za pomocą zastosowania odpowiedniego szlifu sprawia się, że diament zyskuje wspaniały blask i przejrzystość, dzięki którym jest tak cenny. Zachwyca wspaniała gra świateł, którą przy jego pomocy można uzyskać.

Na wartość brylantu wpływają parametry znane z angielskiego jako 4C (cut czyli szlif, carat czyli masa, colour czyli barwa oraz clarity czyli czystość). Kupując biżuterię z brylantem otrzymuje się certyfikat, który potwierdza jego autentyczność. Te najbardziej cenne są oceniane prze IGI (International Gemological Institute) oraz GIA (Gemological Institute of America).

Czarny brylant

Czarny brylantObecnie cenione jako „fantazyjne czarne”, czarne brylanty w naturalnym kolorze były w przeszłości doceniane tylko w niewielkim stopniu. Znanych jest tylko kilka słynnych czarnych diamentów, na przykład Czarny Orloff o masie 67,50 ct – zwany także Okiem Brahmana – który podobno został skradziony idolowi w Indiach na początku XIX wieku. Konsumenci nie interesowali się czarnymi diamentami aż do końca XX wieku, kiedy projektanci zaczęli używać ich w biżuterii, szczególnie kontrastując je z malutkimi bezbarwnymi diamentami w oprawach pavé.

Badania przyczyn zabarwienia czarnych diamentów są stosunkowo nowe. Dziś wiemy, że większość naturalnie zabarwionych czarnych diamentów uzyskuje swój kolor z dużych ilości lub chmur drobnych wtrąceń mineralnych, takich jak grafit, piryt lub hematyt, które rozciągają się w całym kamieniu. Diamenty te mogą również mieć liczne pęknięcia, które są zabarwione na czarno lub stały się czarne z powodu grafityzacji. Za zabarwienie odpowiedzialne są koncentracje tych cech wewnętrznych. W rzeczywistości prawdziwy kolor korpusu naturalnego czarnego diamentu może wahać się od prawie bezbarwnego do brązowego lub „oliwkowozielonego”.

Czarne diamenty w naturalnym kolorze są zazwyczaj całkowicie nieprzezroczyste, z wysokim połyskiem, który nadaje kamieniom niemal metaliczny wygląd. Ponieważ te diamenty są tak mocno zwarte, ich cięcie i polerowanie może być trudne. Muszą też być ustawione z wielką starannością.

Szafir

Pierścionek szafirSzafir jest jednym z Wielkiej Trójki kamieni szlachetnych w kolorze biżuterii – pozostałe dwa to rubin i szmaragd. Trwały kamień, który został wyznaczony jako kamień urodzinowy na wrzesień, przyciąga kupujących biżuterię swoją praktycznością i aurą romantyzmu.

Szafir jest powszechnie znany jako niebieski kamień szlachetny, ale, co zaskakujące, występuje w szerokiej gamie kolorów i odmian jakościowych. Ogólnie rzecz biorąc, im intensywniejszy i bardziej jednolity kolor, tym cenniejszy jest kamień.

Szafiry, które nie są niebieskie, są znane jako fantazyjne szafiry i mogą mieć dowolny kolor – z wyjątkiem czerwonego (który jest rubinem). Fantazyjne kolory szafiru to: różowy, pomarańczowy, żółty, zielony i fioletowy. Kolor ma największy wpływ na wartość szafiru, a preferowane szafiry mają nasycenie kolorów od silnego do żywego. Najbardziej cenione niebieskie szafiry są w barwie od aksamitnie niebieskiego do fioletowo-niebieskiego, w odcieniach od średnio do średnio ciemnych. Szafiry o tych właściwościach osiągają najwyższe ceny za karat.

Rubin

RubinRubin jest uznanym symbolem miłości, ze względu na swoją piękną, czerwoną barwę. Jego nazwa pochodzi z łaciny, gdzie „ruber” znaczy czerwony. Nie każdy jednak rubin jest stricte czerwony. Może on mieć barwę od różowej aż po ciemną purpurę. Kolorystyka zależy od domieszki tlenku chromu. Ten związek w bardzo niewielkich ilościach występuje w skorupie ziemskiej, przez co rubin należy do grupy najrzadszych kamieni szlachetnych.

Topaz

Pochodzenie nazwy topaz jest interesujące. Pochodzi prawdopodobnie z sanskryckiego „tapaz”, co oznacza „ogień” lub z greckiego „topazios”, czyli od nazwy używanej przez starożytnych Greków dla wyspy Zabargad na Morzu Czerwonym, starożytnego źródła Perydotu.

Topaz to fluorokrzemian glinu o unikalnej strukturze krystalicznej, który przyjmuje barwę pierwiastków żelaza i chromu, a także poddawany jest obróbce, aby pokazać jego zróżnicowanie chromatyczne. Topazy pochodzą głównie z Brazylii, chociaż niektóre próbki znajdują się w Mozambiku i Nigerii.

Topaz to bardzo lubiany klejnot, zwłaszcza dzięki szerokiej gamie kolorów: białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym, niebieskim, zielonym i fioletowym, a często w kilku różnych kolorach tego samego klejnotu. Jest to również niezwykle czysty klejnot i ma wyjątkowy połysk. Niektóre okazy są pleochroiczne: mają dwa kolory w zależności od kąta obserwacji.

Tanzanit

Tanzanit, określany jako „zjawisko geologiczne”, jest 1000 razy rzadszy od diamentów. Biżuteria tanzanitowa jest niezwykle cenna i pożądana, zarówno ze względu na rzadkość, jak i piękno. Uważa się, że tanzanit powstał około 585 milionów lat temu, ale odkryto go dopiero w 1967 roku. Należy do rodziny zoisytów, ale jest wyjątkowy ze względu na wyrazisty niebiesko-fioletowy kolor.

Tanzanit jest wyjątkowo trichroiczny. Oznacza to, że w swojej szorstkiej formie promieniuje trzema różnymi kolorami z każdej ze swoich osi krystalograficznych: niebieskim, fioletowym i czerwonym. W skali twardości Mohsa tanzanit ma twardość 6,5-7, co oznacza, że ​​jest to dość miękki kamień. Ponieważ tanzanit jest znacznie bardziej miękki niż niektóre inne klejnoty, należy go starannie przechowywać.

Największy tanzanit na świecie to pojedynczy duży kryształ o masie 16 839 karatów i wadze znacznie powyżej 3 kg. Został nazwany „Mawenzi” po drugim najwyższym szczycie Kilimandżaro. Ponieważ tanzanit występuje tylko w jednym małym obszarze na świecie i jest mało prawdopodobne, aby kiedykolwiek został znaleziony gdziekolwiek indziej, gemolodzy uważają, że w ciągu następnych 10 do 20 lat nie będzie już więcej tanzanitu. Po jego wyczerpaniu wszystkie tanzanity staną się cennymi pamiątkami.

Szmaragd

Szmaragd jest wykonany z berylu, podobnie jak akwamaryn. Uzyskuje swój zielony kolor dzięki śladowym ilościom chromu i / lub wanadu. 1-karatowy szmaragd wydaje się większy niż 1-karatowy diament ze względu na mniejszą gęstość. Szmaragd mierzy od 7,5 do 8 w skali twardości Mohsa. Chociaż są to trwałe kamienie, szmaragdy są podatne na odpryski i pękanie. To sprawia, że ​​szmaragdy są droższe w biżuterii ze względu na związane z tym ryzyko. Kolumbia dostarcza najwięcej szmaragdów, stanowiąc ponad 50 procent całej produkcji szmaragdów na świecie. Pierwsze znane szmaragdy wydobywano w Egipcie około 1500 roku p.n.e.

Granat

Chociaż granat jest powszechnie kojarzony z kolorem czerwonym, te kamienie szlachetne można znaleźć w prawie każdym kolorze i są popularnym wyborem dla wszelkiego rodzaju biżuterii. Rodzina granatów jest jedną z najbardziej złożonych w świecie klejnotów. Nie jest to pojedynczy gatunek, ale raczej składa się z kilku gatunków i odmian. Granaty mają twardość 6,5-7,5 w skali twardości Mohsa.

Granaty mogą być fasetowane lub rzeźbione jako kaboszony lub koraliki. Jest to minerał z gromady krzemianów. Sama nazwa minerału granat pochodzi od łacińskiego słowa „granatu” co znaczy owoc granatu i jest to związane z podobieństwem tego kamienia szlachetnego do głęboko czerwonych ziaren tego egzotycznego owocu.

Obecnie granat znaleźć można w Indiach, Pakistanie, Sri Lance, Zimbabwe, Kenii, Tanzanii, RPA, Zairze, Etiopii, Czechach, Grecji, Turcji, Iranie, Rosji, Mongolii, USA, Brazylii, Argentynie, Meksyku i Australii.

Ametyst

Ametyst był przez wieki wysoko ceniony ze względu na jego oszałamiające piękno i legendarną moc stymulowania i uspokajania umysłu oraz emocji. W dzisiejszych klasyfikacjach jest to kamień półszlachetny, ale dla starożytnych był „Klejnotem Ognia”.

Obecność manganu w przezroczystym kwarcu daje ametyst, a dodatkowe ilości żelaza zmieniają fioletowe zabarwienie. Ametyst ma odcień od bladego czerwono-fioletowego do ciemnofioletowego i może być przezroczysty lub nieprzezroczysty. Ponadto czasami jest pokryty białym kwarcem, takim jak Chevron Amethyst, występującym w połączeniu z kakoksenitem, zmieszanym z cytrynem jako emetyną.
Nazwa ametyst pochodzi od greckiego słowa „ametusthos”, oznaczającego nieodurzony i pochodzi ze starożytnej legendy. Bachus, bóg wina, rozgniewany zniewagą i zdeterminowany, by się pomścić, zarządził, że pierwsza osoba, którą spotka, zostanie pożarta przez jego tygrysy. Nieszczęsną śmiertelniczką okazała się piękna dziewczyna imieniem Ametyst, która udała się do świątyni Diany. Gdy dzikie bestie skoczyły, szukała ochrony bogini i została uratowana, przemieniając się w czysty, biały kryształ. Bachus, żałując swojego okrucieństwa, wylał sok ze swoich winogron na kamień jako ofiarę, nadając klejnotowi piękny purpurowy odcień.

W całej historii szczególną zaletą ametystu było zapobieganie pijaństwu i nadmiernemu pobłażaniu. Starożytni Grecy i Rzymianie rutynowo nabijali swoje puchary ametystem, wierząc, że wino wypite z ametystowego kielicha zapobiegnie odurzeniu, a kamień noszony na ciele, szczególnie w pępku, miał działanie otrzeźwiające, nie tylko z powodu odurzenia, ale i nadgorliwości.

Oliwin

Oliwin jest jednym z najpowszechniejszych minerałów na Ziemi i głównym minerałem tworzącym skały. Mimo to dobre okazy i duże kryształy są rzadkie i poszukiwane. Tylko nieliczne stanowiska dają duże przykłady tego minerału, chociaż na całym świecie można znaleźć małe i mikroskopijne ziarna. Oliwin znajduje się również w meteorytach , a w wielu z nich donoszono o dużych ziarnach.

Oliwin nie jest naukowo klasyfikowany przez IMA jako pojedynczy gatunek minerału, ale jest raczej uznawany za grupę minerałów. Czysty oliwin jest bardzo rzadki, a większość z nich zawiera sporą domieszkę magnezu.

Cytryn

Nazwa cytryn wywodzi się oczywiście z podobieństwa tego minerału do owoców cytrusowych. Kamienie spotkać można w Brazylii, Boliwii, Afryce oraz Rosji. Zgodnie z ludowymi przekonaniami, moc cytrynu polega na umożliwieniu otwarciu umysłu i wzmocnieniu siły psychicznej. Ze względu na swój kolor, cytryn jest też utożsamiany z radością oraz wesołością.

Brązowy brylant

Chociaż słowo diament przywołuje natychmiastowe obrazy czystego, bezbarwnego kamienia, w rzeczywistości diamenty można znaleźć we wszystkich kolorach tęczy, od czerwieni do brązu i od nieprzezroczystej czerni do jasnego kanarka. Podobnie jak wszystkie kolorowe brylanty, brązowe brylanty są klasyfikowane głównie na podstawie ich koloru, który dzieli się na kolor i intensywność koloru. Oczywiście im czystszy i żywszy kolor, tym cenniejszy jest sam kamień. Brązowe brylanty są liczniejsze niż większość innych fantazyjnych kolorowych diamentów i są uważane za jedne z bardziej powszechnych i tańszych kolorowych diamentów.

Bursztyn

Bursztyn to lekki materiał o ciężarze właściwym od 1,04 do 1,10, co czyni go tylko nieznacznie cięższym od wody (1,00). Bursztyn występuje zarówno w wersji przezroczystej, jak i mętnej, co zależy od liczby zawartych w nich pęcherzyków powietrza. Okazy mające ich sporo, mogą łatwo unosić się na wodzie i być przez nią przenoszone. Twardość bursztynu waha się od 2 do 3 w skali Mohsa (talk to 1, a diament 10). Dzięki temu bursztyn jest łatwy w obróbce. Może on mieć także różne kolory i stopnie przezroczystości. Występuje w barwie od bladej, przezroczystej żółci, przez wyraźny pomarańczowy lub czerwony, po nieprzejrzyste żółcie, pomarańcze, czerwienie i opaleniznę. Wtrącenia są powszechne i nadają mu wyłączanie indywidualny charakter.

Onyks

Onyks jest szczególnie piękny w pierścionkach, wisiorkach, bransoletkach i broszkach. Onyks nie jest wyłącznie czarny. Występuje również w kolorze brązowym, białym i czerwonym. Onyks to minerał, taki jak marmur, granit czy kwarcyt. Należy do grupy minerałów kwarcowych i jest kamieniem warstwowym. Niektóre jego warstwy mogą ze sobą kontrastować, tworząc oryginalne efekty. Można spotkać onyks w czarno-białych równoległych warstwach lub w brązowo-białych warstwach zwanych sardonyksem. Innym rodzajem onyksu jest onyks karneolu, który składa się z czerwonych i białych warstw.

Onyks ma odczyt twardości w skali Mohsa od 6,5 do 7 i ma gładki, podobny do wosku połysk. Jest często używany jako tło broszki, wisiorka lub pierścionka z kameą. Większość onyksu jest barwiona w celu uzyskania jednolitego koloru. Jest również poddawany obróbce cieplnej, aby wydobyć intensywność koloru. Te dwa ulepszenia nie obniżają jego wartości.

Cała biżuteria z onyksu jest stosunkowo niedroga. Metal, w którym jest osadzony, będzie kosztował więcej niż sam kamień onyksowy.

Onyks występuje tylko w trzech miejscach: w Meksyku, Arizonie i Algierii. W Meksyku onyks wydobywa się w regionach Chihuahua, Puebla i Oaxaca.

Cyrkonia

Cyrkonia to bezbarwny, syntetyczny kamień szlachetny wykonany z sześciennej krystalicznej postaci dwutlenku cyrkonu. Cyrkonia może pojawiać się w naturze w minerale baddeleyite, chociaż jest to niezwykle rzadkie. W całej biżuterii z cyrkonu kamienie szlachetne są wytwarzane wyłącznie w laboratorium.

Często uważana za niedrogą alternatywę dla diamentów, cyrkonia wyróżnia się walorami estetycznymi i strukturą fizyczną, ponieważ pochodzi z laboratorium, podczas gdy diamenty są pięknymi, naturalnie występującymi kamieniami szlachetnymi.

Cyrkonia jest wytwarzana przez stopienie proszku tlenku cyrkonu ze stabilizatorami, takimi jak magnez i wapń, w temperaturze 4982ºF. Po wyjęciu z ciepła tworzą się i stabilizują kryształy. Kryształy są następnie cięte i polerowane. Każde laboratorium ma swoje własne, specyficzne metody wytwarzania cyrkonu. Cyrkonia może naśladować różne kształty diamentów, takie jak diamenty Cushion Cut i Oval Cut. Dostępne są również kolorowe wersje cyrkonu.

Perła

Wszystkie perły mierzone są w milimetrach (mm) za pomocą miligometru, który jest niezwykle dokładnym przyrządem pomiarowym. Perły są zazwyczaj mierzone na podstawie średnicy, w większości przypadków im większa perła, tym jest rzadsza i cenniejsza. Perły barokowe mogą być jednak dość skomplikowane w pomiarze ze względu na ich nieregularny kształt. Zwykle mierzy się je od najszerszego punktu średnicy lub metodą przesiewania.

Perły mają różne kształty, a jako produkt naturalny każda perła jest wyjątkowa. Najbardziej poszukiwane i cenione perły są idealnie kuliste lub okrągłe, jednak tylko niewielki procent pereł hodowlanych ma ten kształt. Kolor perły zależy przede wszystkim od gatunku ostrygi, w której rośnie, jednak środowisko, w którym jest uprawiana, może również wpływać na kolor perły i teksturę skórki. Pod względem jakości, im dłużej perła jest w ostrydze, tym grubsza masa perłowa i potencjalnie jaśniejszy i bogatszy połysk. Dlatego grubość masy perłowej można uznać za najważniejszy czynnik, biorąc pod uwagę jakość perły. Jakość masy perłowej jest również jednym z czynników, które widać wyraźnie okiem.

close

Lista życzeń