Jak dbać o biżuterię?

Jak dbać o biżuterię?

Jak dbać o biżuterię?

Zakup biżuterii to spory wydatek w budżecie. Z natury wyrobów jubilerskich wynika, że są one trwałe i swoim pięknem mają cieszyć niejedno pokolenie. Jednak aby tak się stało, konieczne jest zatroszczenie się o prawidłową dbałość o ich wygląd i właściwa pielęgnacja.

Biżuteria złocona i srebrna

Złocenie to naniesienie na srebro cieniutkiej warstwy złota. Z czasem złocenia podlegają naturalnemu procesowi ścierania. W celu opóźnienia tego procesu można stosować kilka zasad. Przede wszystkim w biżuterii nie powinno się zakładać na siebie do spania. Dodatkowo nie należy również używać jej w momencie wykonywania wszelkich prac domowych, w tym takich wymagających użycia detergentów. W przypadku złoconej biżuterii szczególnie groźne jest tarcie, które może doprowadzić do usunięcia zewnętrznej warstwy złota i powstania nieestetycznych rys.
Ciemnienie srebra to proces naturalny, który nie jest wadą samego produktu. Wynika to z zawartych w srebrze związków chemicznych – związki z siarki utleniają się na powierzchni srebra i to powoduje tworzenie się ciemnego osadu.

Właściwe przechowywanie

Po użyciu i wyczyszczeniu biżuterii, by przygotować ją na następny dzień, kolejnym krokiem w należytej dbałości jest jej prawidłowe przechowywanie:

 • Użyj pudełka na biżuterię – czyste, suche pudełko na biżuterię z miękką podszewką jest najlepszą opcją. W takim opakowaniu wyroby jubilerskie będą bezpieczne.
 • Zawiń każdy element biżuterii w miękką szmatkę – jeśli nie masz pudełka na biżuterię, owiń każdy kawałek biżuterii osobno w delikatną tkaninę. Sprawdza się to szczególnie w trakcie wyjazdów.
 • Przechowuj elementy osobno – zapobiega to splątaniu lub zarysowaniu biżuterii. Szczególnie istotne jest to w przypadku delikatnych łańcuszków.

Codzienne porady dotyczące noszenia złotej biżuterii

 • Jeśli zostanie właściwie potraktowana, złota biżuteria powinna przetrwać przez lata. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas noszenia złotej biżuterii:
 • Złoto jest miękkim metalem: złoto ma swój własny połysk, ale jednocześnie jest ono również miękkim metalem. To sprawia, że jest podatne na zadrapania i wgniecenia. Pamiętaj o swoich złotych pierścieniach, zegarkach i bransoletach podczas ich noszenia i zdejmuj je podczas uprawiania sportów o wysokim ryzyku uszkodzeń.
 • Chlor jest najgorszym wrogiem złota: przy wielokrotnym narażeniu na kontakt z nim, chlor osłabi strukturę twojej złotej biżuterii i ostatecznie doprowadzi do jej zerwania. Przed wejściem do basenu lub spa zdejmij wszystkie ozdoby.
 • Przykryj lub zdejmij biżuterię podczas sprzątania: domowe środki czyszczące z kwasami albo środkami ściernymi uszkodzą wykończenie biżuterii. Podczas sprzątania używaj gumowych rękawiczek lub całkowicie zdejmij biżuterię.
 • Przygotuj biżuterię na kontakt z kosmetykami: makijaż, perfumy, lakier do włosów mogą uszkodzić twoje złoto. Pamiętaj, aby korzystać z nich przed założeniem biżuterii, aby ograniczyć ekspozycję na niekorzystne składniki.
 • Zdejmij biżuterię przed kąpielą: noszenie biżuterii podczas kąpieli może prowadzić do nagromadzenia mydła, które spowoduje powstanie na niej szpecącego filmu.

Biżuterię powinno się przechowywać w miękkim pudełeczku. Może to być zarówno oryginalne pudełeczko, które dostało się wraz z zakupem, jak i specjalna szkatułka. Najlepiej, jeżeli w środku jest poduszeczka z gąbki, która zminimalizuje ryzyko zadrapania. Podstawą jest zatroszczenie się, aby biżuteria nie miała kontaktu z powietrzem, które powoduje procesy utleniania się związków chemicznych na jej powierzchni.

Ze szczególną starannością przechowuj naszyjniki i cienkie łańcuszki, które mają tendencję do plątania się. Tego rodzaju biżuterię należy przechowywać w osobnych opakowaniach, a nie na przykład w jednym woreczku. Zaplątanie biżuterii nie tylko jest kłopotliwe, ale może doprowadzić nawet do jej zerwania.

Porady dotyczące czyszczenia biżuterii ze złota

Podczas regularnego noszenia złota biżuteria jest narażona na działanie olejków, potu, kurzu, i innych substancji. W celu zachowania jej połysku, należy regularnie czyścić biżuterię roztworem składającym się z dziesięciu części ciepłej wody i dwóch części płynu do naczyń. Kilka dodatkowych wskazówek:

 • Kluczem jest moczenie: powinnaś zanurzać swoje złote ozdoby w płynie przez 3 godziny, a następnie delikatnie je polerować bardzo miękką szczotką, opłukać pod czystą wodą i osuszyć szmatką.
 • Dodatkowa wskazówka: dla dodatkowego połysku użyj ściereczki do polerowania biżuterii. Nie używaj ręczników papierowych ani chusteczek higienicznych, ponieważ mogą one porysować biżuterię.
 • W razie potrzeby wyczyść biżuterię mydłem: pamiętaj o regularnej pielęgnacji, ale nie przesadzaj! Czyść biżuterię tylko w razie potrzeby, gdy jest widocznie brudna lub zbiera patynę.
 • Inne środki czyszczące zatwierdzone przez jubilera: alkohol jest świetny do czyszczenia i dezynfekcji biżuterii, ale trzymaj ją z dala od wybielacza.
 • Uważaj na uszkodzenia: podczas regularnego czyszczenia biżuterii uważaj na wszelkie uszkodzenia lub luźne kamienie jubilerskie. Czyszczenie uszkodzonych elementów może tylko pogorszyć problem. W razie obserwacji uszkodzeń od razu zwróć się do profesjonalisty w celu naprawy.

Domowym sposobem na czyszczenie złotej biżuterii jest włożenie folii aluminiowej do szklanego naczynia i zalanie jej przegotowaną wodą z 4-5 łyżeczkami soli kuchennej. Po zanurzeniu biżuterii w tym roztworze, nietrudno jest usunąć z niej tłuszcz. Oczyszczone wyroby jubilerskie przełóż następnie do naczynia z solą na jakieś 4 godziny.

Zaplanuj coroczne czyszczenie

Wszystkie powyższe wskazówki są doskonałym sposobem na codzienne dbanie o swoją złotą biżuterię. Jednak robienie tych rzeczy samemu nie wystarczy. Zalecane jest profesjonalne czyszczenie biżuterii co sześć miesięcy i coroczne sprawdzanie, czy nie ma luźnych ząbków i uszkodzeń. Wielu jubilerów oferuje tego rodzaju usługi. Pamiętaj, że nie obejmuje tego gwarancja udzielna na produkt.

Tego rodzaju usługę oferuje odpłatnie bardzo wiele salonów jubilerskich. W ten sposób można sprawić, że za ułamek ceny zakupu biżuteria na nowo olśni swoim blaskiem. To dobry sposób także na wykorzystanie już wiekowej, zapomnianej biżuterii i nadanie jej nowego życia.

Biżuteria pełna blasku

W celu zachowania naturalnego blasku biżuterii, ważna jest jej codzienna pielęgnacja. Należy systematycznie oczyszczać ją z kurzu oraz potu, najlepiej przy pomocy specjalnej miękkiej szmatki. Dostępne są również specjalne płyny do srebra i innych rodzajów materiału, które nadają blask. Od czasu do czasu warto również biżuterię oddać do czyszczenia w salonie jubilerskim. W przypadku biżuterii z kamieniami szlachetnymi, sprawdzi się ich polerowanie miękką szczoteczką, na przykład do zębów.

W naszym sklepie jubilerskim można zakupić specjalne zestawy do czyszczenia biżuterii. Dzięki nim z pewnością nie zrobisz krzywdy swoim ulubionym pierścionkom, naszyjnikom czy bransoletkom. Taki zestaw jest idealny również jako dodatek do prezentu – łączy przyjemne z pożytecznym.

close

Lista życzeń